Nyrenoverade stugan Björnen – ett fjällboende utöver det vanliga i Ljungdalsfjällen

Inredning stuga

Nu är det dags att uppleva något alldeles extra i Ljungdalsfjällen. Efter en omfattande renovering står vår större stuga Björnen äntligen klar – redo att välkomna gäster till ett modernt, varmt och naturnära boende på Fjällhornet Resort.

Under det senaste året har stugan genomgått en total förvandling och erbjuder idag en genomtänkt kombination av komfort, stil och funktionalitet. Med plats för upp till åtta personer är Björnen ett perfekt val för större familjer, kompisgäng, träningsgrupper och andra sällskap som vill bo bekvämt mitt i fjällvärlden.

Äntligen är vår stuga Björnen klar! säger Eva Kristiansson, VD för Personalstiftelsen PostNord Plus.

– Det har varit ett otroligt givande projekt att genomföra mitt i vildmarken. Björnen är den största stugan på anläggningen och vi är väldigt stolta över resultatet.

Stugan har fått ett helt nytt, fullt utrustat kök med induktionshäll, ugn, micro och diskmaskin samt en extra toalett. Färgsättningen är inspirerad av fjällens lugn, och tillsammans med köksmöbler i ljus ask, en ny bekväm soffa och noggrant utvalda inredningsdetaljer, skapas en varm och inbjudande atmosfär.

Här kommer våra gäster verkligen att trivas, säger Eva Åslund, platschef på Fjällhornet Resort.

– Det är ett smidigt och mysigt boende för den som vill ha närhet till naturen utan att kompromissa med bekvämlighet. Björnen passar lika bra för aktiva fjälldagar som för lugna kvällar framför brasan. Som en extra service ingår alltid avresestäd när du bokar stugan Björnen – allt för att du kan fokusera helt på att njuta av din lediga tid, berättar Eva Åslund vidare.

– Vi är också väldigt glada över samarbetet med våra leverantörer som har gjort ett fantastiskt arbete. Nu ser vi verkligen fram emot att få välkomna både våra PostNord-gäster och andra besökare till Ljungdalen och Fjällhornet Resort, säger Eva Kristiansson.

Renoveringen av stuga Björnen är en del av ett större utvecklingsarbete inom Personalstiftelsen PostNord Plus. På Fjällhornet Resort har det de senaste åren investerats i bland annat grillkåta, glampingtält samt nya fönster och nytt tak på huvudbyggnaden, allt för att skapa ännu bättre upplevelser för framtidens fjällgäster.

___________________________________________________________

Om stuga Björnen
Stuga Björnen är en nyrenoverad och ombyggd stuga på 70 kvm som erbjuder bekvämt boende för upp till 8 personer. Avresestäd ingår alltid. 

Kök

Stugan har fått nya ytskikt och golv i alla rum. Nytt vackert kök komplett med induktionshäll, ugn, micro, kyl-och frys samt diskmaskin.

Sängar

Här finns tre sovrum med våningssängar och ett större sovrum med dubbelsäng och egen toalett.

Badrum

Det nyrenoverat badrummet erbjuder dusch, toalett och moderna faciliteter. 

Soffa

Nya möbler i kök och vardagsrum, öppen spis samt torkskåp och skotork i hallen. Inredningen är genomtänkt med mysiga plädar, dekorativa kuddar och tavlor som tillsammans skapar en varm och inbjudande fjäll-känsla. Gratis Wifi finns i stugan. Observera att husdjur inte är tillåtna i denna stuga.

Utanför stugknuten finns dessutom en bastuanläggning, grillkåta, tältplatser, glampingtält och en huvudbyggnad som är tillgänglig för alla gäster.

Boka stuga Björnen här>>>

Blommot i förgrunden

____________________________________________________

Om Fjällhornet Resort, där vildmarken tar vid
Nära Helagsmassivet i Ljungdalsfjällen ligger Fjällhornet Resort. Här finns en fantastisk orörd natur precis runt stugknuten – en idealisk utgångspunkt för vandring på sommaren och skidåkning på vintern och utmärkt för fiske, bär- och svampplockning. Här äger Personalstiftelsen PostNord Plus nio fjällstugor, Storstuga, Bastuanläggning, Grillkåta, Glampingtält, tältplatser, som du i PostNord har möjlighet att boka till ett förmånligt pris. Välkommen!